e-mediacje

Jeśli chcą Państwo  wynająć mediatora aby pomógł  rozwiązać konflikt z inną osobą lub firmą, ale z różnych powodów, chcie uniknąć spotkania twarzą w twarz-proponujemy e-mediacje za pomocą maili, rozmów telefonicznych, skypa, czatu, wideokonferencji.

Być może, druga strona znajduje się daleko, poza granicami kraju, może twój spór powstał w ramach transakcji on-line, a ty nigdy nawet nie spotkałeś się z drugą stroną. A może ktoś z was czuje się zagrożony lub zastraszony przez drugą stronę i spotkanie osobiste byłoby zbyt trudne emocjonalnie.

W wielu krajach wysokorozwiniętych (np. USA, Wielka Brytania, Australia) początki e-mediacji sięgają końca lat ’90. Firmy zachodnie od lat korzystają  z wyszkolonych mediatorów, którzy rozwiązują spory on-line, przede wszystkim za pośrednictwem poczty e-mail.

 E-mediacja jest obecnie oferowana na całym świecie, zarówno przez dostawców usług i coraz bardziej przez poszczególnych mediatorów a zakres sporów za pośrednictwem internetu może być poszerzony o sprawy pracownicze i konflikty rodzinne z udziałem ludzi, którzy nawet mieszkają w tej samej okolicy.
Mediatorzy używają różnych narzędzi e-mediacji ale proces prowadzony jest zazwyczaj za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu oraz skypa.

Można łączyć mediacje bezpośrednie z e-mediacjami

Strony wymieniają dokumenty za pośrednictwem poczty e-mail a mediator monitoruje proces.
E-mediacje oferuje wygodę, ponieważ strony biorą udział gdy mają czas. Wolniejsze tempo mediacji poprzez  e-mail (w porównaniu do rozmów bezpośrednich ) pozwala mediatorom starannie przygotować swoje odpowiedzi i strategię, bez  konieczności szybkiego reagowania. Ponadto mediacja poprzez e-mail może wyrównać szanse między rozmówcami, z których jeden może mieć  tendencję do dominacji.

Dzięki takiemu podejściu strony unikną niechcianej konfrontacji z drugą stroną ale w rzeczowej i wspierającej rozmowie np. telefonicznej z mediatorem, określą swoje potrzeby, oczekiwania i wygenerują propozycje ugodowe.

Przepisy dot. mediacji w KPC dopuszczają prowadzenie e-mediacji.