Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
W pracy pomocowej jako mediator, coach posługuję się i uzupełniam często
Terapią Skoncentrowaną na Rozwiązaniach.
Terapia polega na szukaniu i wzmacnianiu pozytywnych stron i zasobów, jakie posiada klient.
Zmiana jest istotnym hasłem w terapii TSR .W trakcie procesu terapeutycznego poszukujemy zmian, wyczekujemy ich, dążymy do nich i precyzujemy plan ich osiągnięcia. Mówi się o tym, że człowiek, który przychodzi do terapeuty przychodzi po ZMIANĘ. Coś, co do tej pory realizował w swoim życiu już się nie sprawdza i trzeba zastosować jakiś inny model działania/ zachowania/ myślenia. Wprowadzenie tego nowego modelu jest zmianą samą w sobie, choć także wymaga zmian wewnętrznych Klienta a często także jego otoczenia.
Zgodnie z filozofią Heraklita z Efezu, zmian nie należy się obawiać, wręcz przeciwnie, należy ich oczekiwać... Pisał "nie ma nic bardziej stałego w życiu, niż zmiana", jednak mamy do czynienia z dwoma odmianami tych zmian. Pierwsze to zmiany od nas niezależne - te na które nie mamy wpływu: czas ,wiek, wypadki losowe. Skoro nie mamy na nie wpływu, po prostu musimy zaakceptować fakt, że one są, występują i będą się pojawiać niezależnie od tego, ile energii i emocji zainwestujemy w roztrząsanie ich.
Są jednak zmiany, które sami wywołujemy - zmiany naszych zachowań, postaw, przekonań, poglądów... Skoro więc wpływ jest tu po naszej stronie, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby te zmiany były budujące, wznosiły nas, konstruowały lepszą rzeczywistość w nas i wokół nas. Na to mamy realny i mierzalny wpływ.
Zadając pytania i wsłuchując się w odpowiedzi poznajemy klienta i jego problem. Staramy się także zaproponować najlepsze dla klienta rozwiązanie, uwzględniając przy tym mocne strony i jego zasoby. Każdy człowiek posiada inny sposób postrzegania świata, ma inne możliwości i potrzeby dlatego zazwyczaj terapia dwóch podobnych problemów różni się zasadniczo ze względu na odmienne osobowości, różne doświadczenia życiowe.
W pracy skupiam się na możliwościach pacjenta i stopniowym wprowadzaniu zmian.
Podstawą mojej pracy jest pełna szacunku ciekawość wobec drugiego człowieka, szczerość, empatia, akceptacja.
Kierunek terapii TSR to pozytywna zmiana!
Centralna zasada TSR brzmi:
Życie jest proste, nie komplikuj.
Najistotniejsze założenia TSR, czyli filozofia centralna:
Jeśli coś działa, rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
Jeśli coś się nie zepsuło - nie naprawiaj tego.
TSR koncentruje się na:
zasobach klienta i mocnych jego stronach, a nie deficytach i zaburzeniach;
na jego potrzebach, a nie na problemach;
na jego dotychczasowych osiągnięciach, a nie na porażkach;
na wyjątkach od sytuacji problemowych, a nie częstotliwości występowania problemów i ich rozmiarach.
Czas trwania procesu terapeutycznego w TSR nie jest ściśle określony, jednak jako terapia krótkoterminowa; stara się ona osiągnąć wyznaczone przez klienta cele, w jak najkrótszym czasie. W praktyce oznacza to często, że ilość spotkań nie przekracza 8-10.